Nowoczesny ambulans typu C dla zespołu pogotowia ratunkowego w Połańcu

W Dniu Ratownictwa Medycznego  13 października 2015 roku miało miejsce uroczyste przekazanie nowej, nowoczesnej karetki. Miejscem przekazania pojazdu była obecna stacja funkcjonowania karetki przy Pogotowiu Ratunkowym w Połańcu. W uroczystości wzięli udział: starosta staszowski Michał Skotnicki, dyrektor szpitala dr n. med. Marek Tombarkiewicz, z-ca dyr. Tomasz Zych, burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski, przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Lolo, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Zdzisław Kwiatkowski,  kierownik Działu Ratownictwa Medycznego lek. Artur Fijałkowski, ratownicy medyczni, radni Rady Miejskiej w Połańcu, pracownicy urzędu Miasta i Gminy Połaniec, pracownicy Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie. Jest się czym cieszyć, bo nowy wóz ratownictwa medycznego spełnia wszelkie wymogi jakie stawia się tego typu sprzętowi w dzisiejszych czasach.

Nowa karetka drogowa typu C, marki Volkswagen Crafter, z silnikiem 2.0 o mocy 163 KM, posiada kompleksowe wyposażenie medyczne – m.in.  nowoczesny Lifepak ma możliwość teletransmisji, jest respirator, pompa, baza ortopedyczna. Prawdziwym "sercem" jest właśnie wyposażenie medyczne z najwyższej półki. Ambulans posiada także nowoczesny system antypoślizgowy. Koszt zakupu karetki wyniósł 403 170,00 złotych. Klucze do karetki oficjalnie odebrała załoga Pogotowia Ratunkowego w Połańcu z rąk burmistrza Jacka Tarnowskiego i dyrektora Marka Tombarkiewicza. Jak zaznaczył dyr. Tombarkiewicz  obecna stacja w Połańcu ma duży teren w swoim zasięgu,  liczne wyjazdy, co zadecydowało o przydzieleniu nowoczesnej, w pełni wyposażonej karetki w standardzie S do Połańca. Karetka spełnia funkcje karetki podstawowej, ale pełniącej też funkcje karetki specjalistycznej. Dyrektor złożył podziękowania w stronę samorządu połanieckiego – na ręce burmistrza – Jacka Tarnowskiego za remont pomieszczeń, dzięki czemu zostały stworzone idealne warunki dla załogi Pogotowia Ratunkowego. Poprzez oddanie do użytku obiektu gmina Połaniec wsparła działania powiatu staszowskiego i szpitala zapewniając dobre warunki pracy pracownikom szpitala. Życzenia z okazji święta i gratulacje z okazji otrzymania nowoczesnego  pojazdu w imieniu swoim i zarządu powiatu złożył starosta powiatu staszowskiego – Michał Skotnicki. Jak zaznaczył w swej wypowiedzi z kolei burmistrz – Jacek Tarnowski nowy pojazd to gwarancja niezawodności oraz szybkiej pomocy potrzebującym. Wyraził radość, że  nowoczesny, dobrze wyposażony ambulans znacznie szybciej i bezpieczniej będzie mógł dojechać do osób potrzebujących pomocy oraz znacząco zwiększy się komfort pacjenta w drodze do szpitala. Zakup karetki, jak podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu – Stanisław Lolo to wynik bardzo dobrej współpracy - życząc całej załodze satysfakcji z pracy i jak najmniej wyjazdów. Podziękowania także zostały skierowane w stronę dyrektora Tombarkiewicza.  W dalszej części spotkania odbyła się wizytacja pomieszczeń Pogotowia Ratunkowego. Kwota remontu obiektu  59 739,39 zł brutto plus koszty wyposażenia. Dziś po remoncie pracownicy zespołów wyjazdowych, mają do dyspozycji wygodne dwie sypialne, pokój wypoczynkowy, pomieszczenie radiostacji oraz nowy aneks kuchenny i łazienkę. Ponadto wykonany został gruntowny remont wszystkich instalacji oraz przyłączy, a także ocieplenie budynku z zewnątrz oraz wyposażenie. Jak zaznaczył dyrektor Tombarkiewicz z pewnością ma to wpływ na funkcjonalność, poprawia warunki pracy ekip pogotowia i jednocześnie przekłada się na jakość świadczonych przez nie usług.

Profesjonalnie wykonana zabudowa pomieszczenia dla pacjenta, parametry techniczne pojazdu, jak i jego wyposażenie bez wątpienia zapewnią zespołom ratownictwa medycznego przeprowadzanie szybkich
i skutecznych akcji ratunkowych.

Źródło:

portal.polaniec.eu