Oddział Rehabilitacji Neurologicznej

Oddział rehabilitacji neurologicznej usytuowany jest na III piętrze budynku szpitala. Oddział liczy 16 łóżek, każda sala wyposażona jest we własny węzeł sanitarny. Zapewniamy całodobową opiekę medyczną i pielęgnacyjną.

Rehabilitacja neurologiczna odnosi się do realizowania założeń rehabilitacji skierowanych na pacjentów z dysfunkcjami układu nerwowego. Dysfunkcje neurologiczne powstają najczęściej z przyczyny udaru mózgu, urazów mózgu bądź też schorzeń neurologicznych
takich jak np. stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Do oddziału przyjmowani są pacjenci z:

• neurologicznymi zaburzeniami funkcji mózgu z chorobami współistniejącymi,
  • z zaburzeniami funkcji rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych z chorobami współistniejącymi,
  • z zaburzeniami funkcji obwodowego układu nerwowego i dystrofiami mięśniowymi,
  • z zaburzeniami neurologicznymi przewlekłymi.

Oddział posiada salę kinezyterapii, w której wykonywane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia usprawniające, masaże oraz salę fizykoterapii
z zabiegami z zakresu laseroterapii, magnetoterapii, elektrostymulacji.

Pierwszorzędnym celem rehabilitacji na naszym oddziale jest przywrócenie wszystkich utraconych funkcji. Jeśli nie jest to w całości możliwe, uczymy pacjenta radzić sobie z powstałą niepełnosprawnością. Adaptacja dotyczy nauki pacjentów innych strategii ruchowych, aby mogli swobodnie funkcjonować w swoim środowisku mimo powstałych ograniczeń.

Wykaz zabiegów fizjoterapeutycznych wykonywanych na oddziale rehabilitacji neurologicznej:

Fizykoterapia:

• galwanizacja
  • jonoforeza
  • elektrostymulacja
  • prądy diadynamiczne
  • prądy interferencyjne
  • prądy TENS
  • prądy TREBERTA
  • prądy KOTZA
  • ultradźwięki miejscowe
  • ultrafonoforeza
  • drenaże
  • zabiegi fizykoterapeutyczne inne
  • naświetlanie promieniami IR

Kinezyterapia:

• indywidualna praca z pacjentem (ćwiczenia bierne, czynno-bierne, redresyjne, wspomagane, prowadzone, mobilizacje itp.)
  • ćwiczenia samowspomagane
  • ćwiczenia czynne w odciążeniu, czynne w odciążeniu z oporem
  • ćwiczenia izometryczne
  • ćwiczenia czynne wolne i czynne z oporem
  • kinezyterapia oddechowa
  • ćwiczenia równoważne, ćwiczenia koordynacji ruchowej
  • ćwiczenia sprawności manualnej, samoobsługii
  • ćwiczenia ogólnousprawniające
  • pionizacja bierna, czynna
  • przygotowanie do chodzenia
  • nauka chodu
  • nauka czynności lokomocyjnych
  • stretching mięśni, ścięgien
  • ćwiczenia na przyrządach i z przyborami: rowerki, rotory, piłki, taśmy thera band, dyski sensoryczne, półkule itp
  •  masaż klasyczny.

Pacjent przebywający w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej objęty jest opieką neurologopedyczną i/lub psychologiczną. W celu poprawy sprawności manualnej oraz usprawnienie komunikacji chory uczestniczy w terapii zajęciowej.

Terapia neurologopedyczna ma za zadanie likwidowanie zaburzeń komunikacyjnych spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Celem terapii jest:

• rozbudowanie zasobu słownictwa czynnego i biernego
  • usprawnienie motoryki narządów mowy
  • poprawienie jakości funkcji językowej, oddechowej, fonacyjnej
  • wypracowanie alternatywnych zachowań komunikacyjnych

Terapia psychologiczna to proces specjalistycznych oddziaływań psychologicznych, mających na celu pomoc choremu i jego rodzinie lub opiekunom w osiągnięciu optymalnego poziomu funkcjonowania. Obejmuje trening pamięci  i innych funkcji poznawczych, trening relaksacyjny, wsparcie, pomoc psychologiczną  i psychoedukację dla pacjentów i ich rodzin. Zawsze jest poprzedzona indywidualna konsultacją służącą ocenie stanu psychologicznego pacjenta.

Zabiegi rehabilitacyjne wzbogacono o:

- laseroterapię

- terapię polem magnetycznym o niskiej częstotliwości.

Celem rehabilitacji u pacjentów z chorobami neurologicznymi jest nie tylko przywrócenie sprawności ruchowej czy mowy, ale także umożliwienie dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, społecznym i w miarę możliwości zawodowym.

• Kierownik Oddziału: lek. Dorota Tutak Walczak - specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, neurolog, internista
  • Pielęgniarka Koordynująca: Anna Dzieciuch tel.: 15 864 87 01

Telefony: