ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
Kasa Zapomogowo Pożyczkowa przy SPZZOZ w Staszowie
PRAKTYKI STUDENCKIE / WOLONTARIAT
Konkursy na udzielanie świadczeń zdrowotnych
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie zakończył realizację projektu pn. „Stworzenie Świętokrzyskiego Centrum Geriatrii jako ponadregionalnego unikatowego dla południowo-wschodniej Polski interdyscyplinarnego ośrodka klinicznego dla pacjentów
z wielochorobowością wieku podeszłego”.
W dniu 19 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie Świętokrzyskiego Centrum Geriatrii.
W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, dyrektor szpitala Paweł Wojtasik, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, kierownik oddziału geriatrii lek. Tomasz Ambryszewski. Na uroczystości obecni byli także konsultanci krajowi w dziedzinie geriatrii, pracownicy naukowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dyrektor NFZ, wójtowie, burmistrzowie gmin powiatu staszowskiego oraz powiatów ościennych, zarząd i radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy ościennych szpitali i ośrodków zdrowia oraz pracownicy Naszego szpitala.
Kapelan szpitala ks. kan. Grzegorz Jeż poświęcił nowy obiekt, a następnie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. Goście zostali oprowadzeni po Świętokrzyskim Centrum Geriatrii, po czym zostali zaproszeni na panel dyskusyjny pn.: „Wyzwania współczesnej geriatrii w ujęciu wielowymiarowym”. Panel poświęcony tematyce opieki nad pacjentami starszymi z wielochorobowością odbył się w Zakątku Świętokrzyskim, wśród prelegentów wystąpili: konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dr. n. med. Ewa Kądalska, prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Grażyna Nowak-Starz z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. n. med. Ilona Klejbor prodziekan Wydziału Lekarskiego UJK w Kielcach, lek. Marcin Węglarz, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPZZOZ w Staszowie oraz lek. Tomasz Ambryszewski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.
Inwestycja została zrealizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” Inwestycja D4.1.1 „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym” . Całkowita wartość inwestycji to 19 497 653,31 PLN brutto, kwota dofinansowania 16 182 793,78 PLN netto.
Realizacja projektu wynikała ze zdiagnozowanych potrzeb społecznych i gospodarczych mieszkańców powiatu staszowskiego i województwa.
Oddział Geriatryczny w Naszym szpitalu funkcjonuje od marca 2014 roku. Aktualnie oddział posiada 34 łóżka rejestrowe. W wyniku realizacji inwestycji powstaje 55 łóżkowe Świętokrzyskie Centrum Geriatrii.
Rozbudowa oddziału polegała na nadbudowie budynku kuchni szpitalnej oraz przedłużeniu budynku na poziomie I pietra. W części rozbudowanej powstało szesnaście dwu łóżkowych sal chorych, sala obserwacyjna, izolatka i trzy separatki. W zmodernizowanej części oddziału powstała nowa, przestronna sala rehabilitacji wyposażona w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Wydzielony został pokój konsultacyjny
do dyspozycji psychologa dietetyka i innych specjalistów. Powstały nowoczesne gabinety diagnostyczne,
w tym echokardiograficzny, do przeprowadzania specjalistycznych procedur i diagnostyki w sposób zapewniający pełen profesjonalizm i poszanowanie intymności. Dla pacjentów i ich rodzin stworzona została świetlica.
Oddział Geriatryczny w wyniku inwestycji został wyposażony w nowoczesny i niezbędny
do prawidłowego funkcjonowania sprzęt medyczny, m.in. aparaty EKG, aparat USG, kardiomonitory
z centralą monitorującą, echokardiograf, monitor funkcji życiowych, pompy strzykawkowe, system holterowski EKG i ABP, dzięki którym poprawi i zwiększy się jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych,
a także komfort pracy personelu medycznego.
SPZZOZ w Staszowie planuje nawiązanie ściślejszej współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Takie rozwiązanie jest szansą na powstanie centrum szkoleniowego przyszłych specjalistów - lekarzy geriatrów, fizjoterapeutów i pielęgniarek.
Zrealizowana inwestycja pozytywnie wpłynie na zahamowanie negatywnych trendów demograficznych poprzez skuteczniejsze utrzymanie sprawności i aktywności życiowej. Zapewni także odpowiednie standardy wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną w związku z rodzajem udzielanych świadczeń. Wpłynie również na poprawę dostępności do świadczeń w zakresie geriatrii, a przede wszystkim podniesie jakość opieki nad pacjentami w podeszłym wieku dotkniętych wielochorobowością.
Agnieszka Antonik, Anna Stawiarz
Foto Paulina Majczak
